Nyhedsbrev Oktober 2019


Tak fra Biskop Jacob

Velsignet den mand, som stoler på Herren og tager sin tilflugt hos ham.
(Jeremias 17,7)
 
Se følgende link https://gtsss.co.in/link/?p=246
 
Gud tak for at jeg er kommet godt tilbage til Indien d. 1. oktober 2019. Min kone Elizabeth og min familie i GTSSS er glade for at få mig hjem igen. En inderlig tak til alle præster, ledere og alle mine kære venner for deres gæstfrihed og venlige omsorg, mens jeg var i Danmark.

 Mange tak til Broder Gert og hele hans team i Agape Indien – Danmark, for at arrangere et fantastisk program, for mit korte besøg i Danmark. Jeg er glad og taknemmelig for hvert møde, der blev organiseret. Mange tak til nye sponsorer, medlemmer og alle mine kære venner for fællesskabet. Inderligt tak til alle kære venner på Bornholm for deres venlige gæstfrihed.

 
Grundet den voldsomme regn, er der meget vådt i Indien, så mange mennesker i staten lider af Dengue Feber. Næsten alle familier har personer, der kæmper med feber. Alle hospitaler er fyldt op med syge mennesker. Der har ikke været lignende tilfælde af samme mængder regn i 110 år. Grundet den voldsomme regn og vandophobning, er veje blevet voldsomt ødelagt i hele staten. Mange af vores forældreløse børn lider også af feber, men vores doktorer, sygeplejersker og vores team, har specielt omsorg for hvert enkelt barn. P.g.a. Guds nåde er alle vores børn i trygge hænder. Den voldsomme regn har også gjort, at mange landmænd har mistet deres bomuldsmarker og andre afgrøder, det er en meget vanskelig situation for landmændene.
 
I øjeblikket finder 3 dages faste og bøn sted i alle vores GTSSS kirker, vores kristne brødre ber’ og råber til Gud for helligåndens vejledning og Guds kraft til de kristne Kirker i Indien, vi ber’ for vores danske brødre og søstre og deres familier.
 
I øjeblikket har vi et travlt program for vores kirker i oktober måned, jeg vil skrive til jer senere.
 
 Stol på Herren af hele dit hjerte, og støt dig ikke til din egen indsigt.
(ordspr. 3,5)
 
Mange tak og må Gud velsigne jer
Guds tjenere
Biskob Jacob & Elizabeth
GTSSS Indien 

 

Velkommen til nye medlemmer og sponsorer

Kære sponsorer og medlemmer.

Rigtig hjertelig velkommen til jer nye sponsorer og medlemmer. Velkommen i vores forening, og velkommen i arbejdet med at støtte børn, sygeplejersker og præster i Indien. Vi glæder os over at i har lyst til at være sammen med os om dette store og vigtige arbejde. Vi har i forbindelse med indmeldelsen sendt en mail eller brev til jer alle, håber i har modtaget det. Har i ikke det, så skriv til os på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. så sender vi en velkomsthilsen til jer.
 
På turen rundt i Danmark, fik vi 21 nye sponsorer og vi fik 47 nye medlemmer. Det er vi rigtig taknemmelig for. Opkrævning for kontingent for 2019 for jer nye, kommer her 1. november, samtidig med at 1. opkrævning på sponsoraftalerne. Husk at gå ind og godkende eller tilmelde dem på jeres netbank.

 

Medlem men ikke sponsor

Er du medlem af agape Indien Danmark, men ikke sponsor, så skulle du måske tænke over om du skulle være sponsor for et barn, en sygeplejerske eller et præstefamilie.
Det koster kr. 250 pr. mdr. for et barn
Det koster kr. 325 pr. mdr. for en sygeplejerske
Det koster kr. 600 pr. mdr. for en præstefamilie.
 
Gå ind på vores hjemmeside http://agapeindien.dk/index.php/stotte/hvad-kan-stottes og klik dig ned til det du gerne vil støtte. Tilmeld dig der og vi sender billeder og beskrivelse af det du har ønsket dig.

 

Ha' en god og velsignet dag

Hilsen
Gert Svendsen
Agape Indien Danmark

Nyhedsbrev januar 2020

 

Årsopgørelser

Der er nu sendt årsopgørelse ud til alle, der har givet en gave til Agape Indien Danmark (AID) i 2019. De er dels sendt på mail, og dels med alm. post. Dem med mail skulle gerne have modtaget en, og dem med alm. post vil modtage en enten sidst i denne uge eller først i næste uge. Skulle du mod al forventning ikke have modtaget en årsopgørelse, så kontakt os.

 

Gaver 2019 og indberetning til skat

Vi har i 2019 modtaget gaver fra personer og menigheder på i alt ca. kr. 865.000,00, og dertil kommer kontingenter og tips- og lottomidler. Alene i december måned fik vi godt 100.000,00 ind ekstra til arbejdet for at udbrede evangeliet til det indiske folk. Tusind tak for enhver gave, både til enkeltpersoner, menigheder og virksomheder.

For alle de givere, vi har cpr.nr. på, er gaverne nu indberettet til skat. Du vil kunne se det på årsopgørelsen til marts.

Læs mere …

Nyhedsbrev December 2019

Formandens hjørne:

Kære medlem og sponsor i Agape Indien Danmark.

Luk. 2, 10-14. Men englen sagde til dem: »Frygt ikke! Se, jeg forkynder jer en stor glæde, som skal være for hele folket:  I dag er der født jer en frelser i Davids by; han er Kristus, Herren.  Og dette er tegnet, I får: I skal finde et barn, som er svøbt og ligger i en krybbe.«  Og med ét var der sammen med englen en himmelsk hærskare, som lovpriste Gud og sang:

Ære være Gud i det højeste og på jorden!

Fred til mennesker med Guds velbehag!

 

Det er snart jul, og vi fejrer at Kristus kom til verden for at frelse enhver der tror på ham. Intet kan blive større, og intet kan blive mere vigtigt at få fortalt andre mennesker. Derfor er det så vigtigt at også det indiske folk får lov til at møde budskabet om ham som er verdens frelser. 

Stor tak til jer alle for jeres deltagelse i arbejdet med udbredelsen af evangeliet i Indien. Det har været et godt år, og inden årets udgang har vi sendt i nærheden af 750000 til Indien til arbejdet i GTSSS.

Læs mere …

Nyhedsbrev Oktober 2019


Tak fra Biskop Jacob

Velsignet den mand, som stoler på Herren og tager sin tilflugt hos ham.
(Jeremias 17,7)
 
Se følgende link https://gtsss.co.in/link/?p=246
 
Gud tak for at jeg er kommet godt tilbage til Indien d. 1. oktober 2019. Min kone Elizabeth og min familie i GTSSS er glade for at få mig hjem igen. En inderlig tak til alle præster, ledere og alle mine kære venner for deres gæstfrihed og venlige omsorg, mens jeg var i Danmark.

Læs mere …